Prilikom eksploatacije andezita na lokaciji Viskoka na Rudniku, vodi se računa o zaštiti životne sredine tako što koristimo najnovije tehnologije eksploatacije koji ne utiču na floru i faunu.
Prirodni granit nije samo održiv sa klimatske i troškovne perspektive, on takođe doprinosi boljem okruženju za stanovnike urbanih područja u čisto kvalitativnom smislu.
Povećana urbanizacija i klima sa više padavina znače da fizički kvalitet površine u gradu poprima sve veći značaj. Popločane, zapečaćene površine stvaraju probleme kada se padavine povećavaju i sve više gradova formuliše strategije za suočavanje sa „stogodišnjim kišama“, tj. Ekstremnim pljuskovima koji se ne dešavaju tako često, ali imaju ozbiljne posledice po društvo. Prirodni kamen ovde ima prednosti jer uvek ima šavove, a samim tim i radnu drenažu koja smanjuje rizik od skupljanja velike količine vode.
Prirodni granit takođe stvara bolje, živahnije okruženje od betona u čisto estetskom smislu; centar grada sa popločanim trgovima od prirodnog kamena oseća se življim i uzbudljivijim. Na dosta primera, po raznim gradovima Evrope i sveta, gde god je betonska ili asfaltna podloga zamenjena za kamenu podlogu, bilo da je reč o granitnim kockama ili pločama, značajno je porastao broj stanovnika koji više vremena provode na otvorenom i to baš u takvim sredinama, čime se i kvalitet života dosta povećao. Svi znamo da se posebno prijatno osećamo dok obilazimo neki stari primorski grad gde su zgrade i ulice prekrivene kamenom.